user_mobilelogo

Pro tuto technologii výstavby dřevostaveb se užívá minimálně dvou názvů – sloupková nebo rámová konstrukce. Jedná se o systém, o kterém můžeme říci, že je tradiční, rozšířený a postupem času zdokonalený. Ve srovnání se sendvičovou konstrukcí dřevostaveb je mnohem variabilnější a dává větší prostor pro kreativitu projektantů. Nosná konstrukce dřevostavby se zde skládá z dřevěné tyčové kostry a z pláště, který má kostru usazenou do obdélníkového rámu stabilizovat. Plášť je vytvořen z desek na bázi dřeva a přenáší vodorovné zatížení (vítr, výztužné síly), zatímco tyčový skelet vyrovnává zatížení svislé (střecha, mezipatrové stropy).

Samotná stavba probíhá tak, že prostřednictvím na míru nařezaných fošen nebo hranolů a s pomocí hřebíků a plechových spojek se zadaná konstrukce postaví. Do ní se vkládá izolační materiál a v posledním kroku dochází k obkládání stěn. Tento plášť bývá tvořen dřevovláknitými deskami, překližkou nebo sádrokartonem. Opláštění se provádí z vnitřní i vnější strany zdí. Typické jsou pro tento typ konstrukce malé vzdálenosti mezi jednotlivými sloupkovými prvky a jejich relativně malý průměr. Zajímavostí je, že se pro celou stavbu obvykle používají fošny nebo hranoly jednotného profilu.

Výhody a nevýhody

Dřevostavba, u které se použila sloupková konstrukce z fošen zdí hranolů, může být k nerozeznání od zděné budovy. V porovnání s ní má však ty výhody, že stavba je poměrně lehká a rychlá. Stavební materiál se díky kompaktnějším dílům snadno transportuje a není ani potřeba těžkých strojů při konstrukci. Pomocí rámové konstrukce lze samozřejmě realizovat nízkoenergetický nebo pasivní dům.

Oproti sendvičové konstrukci je u tohoto typu konstrukce více práce přímo na staveništi. Proto musíme počítat pro stavbu s delší dobou. Další nevýhoda je s tím přímo spojená. Pracnější a náročnější práce zvyšuje nároky na dovednost tesařů a tím i výslednou cenu celé dřevostavby.

pasivní dům

logo

 

 

bilboard

 

 

Kontaktujte nás

Web: www.jimaservis.cz

Email: info@jimaservis.cz

JiMa Servis ÚL s.r.o.

Adresa: Masarykova 750/316, Ústí nad Labem - Bukov, 400 01

Tel: 608 271 584

IČO: 03467082